Sada ćemo Vam demonstrirati ovu temu kroz primjer Gmail-a, kao jedne od najčešće korišćenog servisa za naloge.

Upravljajte informacijama o kontaktima iz Vašeg uređaja

Možete odabrati da sačuvate informacije o svojim kontaktima iz Vaših prijavljenih uređaja u Vašem Google nalogu, uključujući i to da li ih često kontaktirate. Ovaj podatak se koristi kako bi interakcija sa njima putem Google servisa bila jednostavnija, bez obzira na to koji uređaj koristite.

1. Idite na sekciju „Ljudi i dijeljenje“ (People&Sharing) Vašeg Google naloga.

2. U odjeljku „Kontakti“ (Contacts), Vašeg uređaja,  odaberite „Podaci o kontaktima“ (Contact info).

3. Odaberite u svom uređaju da li želite da aktivirate (On) ili ne (Off) opciju „Sačuvaj podatke o kontaktu“ (Save contact info).

Napomena: Ova radnja ne utiče na čuvanje podataka o kontaktima putem drugih Google servisa, kao što su Google kontakti (Google Contacts )ili Android rezervna kopija (Android Backup ). Svi Google servisi ne čuveju ili ne koriste ove podatke.

Čuvanje kontakata na Vašoj SIM kartici, u telefonu ili e-pošti

Ako ste ikada bili zbunjeni gdje da sačuvate nove kontakte u Android ili iPhone telefonu, ne brinite – ovaj priručnik je za Vas! Postoji mnogo opcija i mi ćemo proći kroz prednosti i nedostatke svake.

Android

Kada želite da sačuvate novi broj, bićete pitani gdje želite da ga sačuvate. Ovo su mogući izbori:

SIM

Ova opcija je bila jedino mjesto čuvanja, jer devedesetih nije postojala memorija telefona. SIM kartica ima u raznim memorijskim veličinama, što utiče na broj kontakata koje možete sačuvati.

Najvjerovatniji kapacitet Vaše SIM kartice je 200 kontakata. Prednost direktnog čuvanja na SIM kartici je u tome što možete izvaditi karticu iz mobilnog telefona i ubaciti u novi, pri čemu imate sve svoje kontakte uz sebe.

Nedostatak je u tome što se svi kontakti čuvaju na SIM kartici i nema rezervne kopije. Ovo znači da uslijed gubitka ili oštećenja Vašeg mobilnog ili SIM kartice, svi kontakti se gube. Takođe, ne možete sačuvati više kontakata jedne osobe, već morate za svaki broj kreirati novi kontakt, npr. „Tata posao“ i „Tata Mobilni“.

Uređaj

Druga mogućnost čuvanja Vaših kontakata je zapravo mobilni telefon. Kod većine Android uređaja ovo podrazumijeva čuvanje kontakata na microSD kartici, koja se unosi u telefon. Zbog toga što podaci o kontaktima zauzimaju malo memorije, u mogućnosti ste da ih skaldištite koliko hoćete, bez bojazni da ćete ostati bez memorijskog prostora. 

Takođe, prednost je i ta što SD karticu možete prenijeti u drugi telefon i moći ćete je odmah koristiti. Međutim, kao i kod SIM, problem je u čuvanju kontakata na kartici. Ako želite da čuvate kontakte ovdje, preporučujemo da napravite rezervnu kopiju na PC-ju ili Mac-u, koristeći čitač SD kartice. Vjerovatno ćete trebati da kupite adapter, kako bi bili u mogućnosti da povežete microSD sa kompjuterom.

Email

Android zahtijeva Gmail nalog radi funkcionisanja. Prednost ove opcije je u tome da možete odabrati da sačuvate kontakte na Vašem Google nalogu. Na ovaj način, čim sačuvate kontakt, sistem se odmah sihronizuje sa Vašim nalogom, što znači da se možete prijaviti sa bilo kojeg Android uređaja i odmah imati sve svoje kontakte dostupnim.

Možete vidjeti svoje sačuvane kontakte kad god se prijavite na Gmail i kada birate Kontakti, u padajućem meniju sa lijeve strane prozora. Sa druge strane, contacts.google.com će Vas takođe odvesti tamo.

Ako u nekom momentu odlučite da više ne koristite Android, lako možete napraviti rezervnu kopiju ulaskom u Kontakte, pa birate „Upravljanje kontaktima“ (Manage Contacts) i zatim „Izvezite kontakte“ (Export contacts).

Ovaj meni Vam omogućava i da unesete kontakte, kroz „Unesite vCard fajlove“ (Import vCard files VCF), sa Vašeg uređaja.

iPhone

Apple je jednostavan kada je u pitanju čuvanje kontakata. Na iCloud-u se pravi rezervna kopija svih podataka i ne možete sačuvati nijedan kontakt na SIM kartici.

Dakle, ako uzmete novi telefon i sihronizujete se, možete da odaberete opciju „Vrati iz iCloud-a rezervnu kopiju“ (Restore from iCloud Back-up) i Vaši kontakti će se pojaviti. Koristeći iCloud kontakte, u mogućnosti ste da se sihronizujete sa svim svojim Apple uređajima. Ovo znači da će se jednim jedinim prijavljivanjem svi Vaši kontakti pojaviti na svim Vašim uređajima.

Takođe možete da koristite iTunes za prenos kontakata sa starog na novi iPhone, ako nijeste u mogućnosti da koristite iCloud. Priključite stari iPhone i sihronizujte sa PC-em ili Mac-om. Zatim, isključite stari, priključite novi iPhone, odaberite „Preporučeni“ (Advanced) meni, te u podmeniju „Zamijenite informacije na ovom iPhone-u“ (Replace information on this iPhone) odaberite „Kontakti“ i zatim OK.

Nadamo se će Vam ovo pomoći. Kontaktirajte nas, ako imate bilo kakve probleme sa čuvanjem svojih kontakata.

Praktična vježba:

  •  Molim Vas, kreirajte i sačuvajte kontakte na bar jednom svom digitalnom uređaju (telefon/tablet/PC). Ovo će se tražiti od Vas tokom procjene uspješnosti, na kraju ovog modula..

Izbrišite informacije o kontaktu sa Vašeg uređaja i Google naloga

„Kontakt podaci“ (Contact Info) sa Vašeg uređaja su obrisani iz Google naloga kada isključite ovo podešavanje. Vaši kontakti neće biti obrisani sa Vaših uređaja. 

Kako Vam mogu pomoći kontakt podaci sa Vaših uređaja?

Ovaj podatak omogućava da Google prepozna koji kontakt da poveže sa Vama. Na primjer, kada kažete, nešto kao, „Hej, Google, pozovi Sema“ Vašem Google asistentu ili pametnom uređaju, ovaj podatak pomaže da se odabere pozivanje ispravnog kontakta.

Zašto su kontakt podaci uključeni na Vašem uređaju?

Podaci sačuvani pomoću podešavanja „Kontakt podaci“ (Contact Info) sa Vaših uređaja prethodno su sačuvani postavkom „Informacije o uređaju“ (Device Information setting). Da bi Vaše iskustvo bilo dosljedno, postavka „Kontakt podaci“ sa Vaših uređaja je uključena, ako je postavka „Informacije o uređaju“ već  bila uključena. Možete da isključite „Kontakt podatke“ sa svojih uređaja, u bilo kom trenutku.


Last modified: Thursday, 7 July 2022, 10:49 AM