1.2 Dokážem rozpoznať podozrivé e-maily, správy, prílohy a vyskakovacie okná, ktoré po stiahnutí alebo kliknutí môžu spôsobiť stratu údajov alebo zneužitie môjho digitálneho zariadenia

Emailová hrozba

Malvér (malware / škodlivý softvér) sa môže šíriť v e-mailových správach a jeho kód sa aktivuje, keď používateľ otvorí prílohu e-mailu alebo klikne na odkaz v e-mailovej správe.

Ako identifikovať podozrivé e-mailové správy

Krok 1 - Skontrolujte doménu a adresu odosielateľa e-mailu (Adresa by mala byť uvedená vedľa mena odosielateľa.)

Krok 2 - Skontrolujte, kam smerujú odkazy




 




Pre používateľov mobilných zariadení kliknite na položku Zobraziť podrobnosti a zobrazte celú adresu 

Kurzorom myši prejdite (neklikajte) na všetky odkazy obsiahnuté v e-mailovej správe, aby ste overili kam smerujú. Cesty adresy sa zobrazia v dolnej časti e-mailového programu.

Ak sa doména URL (text nasledujúci hneď za „http“ alebo „https“) nezdá byť v súlade s doménou e-mailu odosielateľa alebo vedie (odkazuje) na zahraničnú adresu (.UK, .RU atď.), zbystrite pozornosť.

Vyhnite sa klikaniu na akékoľvek odkazy, otváraniu príloh alebo odpovediam na podvodné žiadosti, pokiaľ si nie ste istí, že správa pochádza z dôveryhodného zdroja. 

Krok 3 - Kontrola obsahu 

Sú v ňom pravopisné alebo gramatické chyby? Pôsobí e-mail odosielateľa rozumne? Žiadajú o osobné údaje, napríklad heslá alebo rodné číslo? Ak máte pochybnosti, overte si to. Povedzme, že dostanete e-mail o "pochybnom nákupe", namiesto kliknutia na odkaz otvorte novú kartu prehliadača a prejdite priamo na webovú stránku svojej banky resp. internetového obchodu. Ak vás v správe priateľ žiada o peniaze, overte si to s ním telefonicky.


Last modified: Thursday, 7 July 2022, 2:15 PM